Directory

Chattanooga Charter School of Excellence Staff Directory.
Name Position(s) Location Student Classification E-mail
Jessica Holmes Teaching Assistant Lower School
Kevin Queen Related Arts Teacher Upper School
Aracely Gomez Receptionist Upper School
Dr. Britt Baker Assistant Principal Upper School
Landon Little Third Grade Teacher Upper School Young Gentlemen
April Isom Food Service Upper School
Susan Brown Principal All Schools
Leigh Ann Ash Second Grade Teacher Lower School Young Gentlemen
Heather Gesolgon Food Service Lower School
Arthur Benton Interventionist All Schools
Margaret McClure Kindergarten Teacher Lower School Young Gentlemen
Lundy Ray Teaching Assistant Upper School
Bradford Goodridge Dean of Students Lower School
Melanie Heard First Grade Teacher Lower School Young Gentlemen
Ted Hopkins Teaching Assistant Upper School
Caroline Prince Second Grade Teacher Lower School Young Ladies
Brandon Wilson Teaching Assistant All Schools
Melissa "Katie" Bennett Related Arts Teacher Lower School
Jan Goldsmith Fifth Grade Teacher Upper School Young Gentlemen
Melissa Smith Second Grade Teacher Lower School Young Gentlemen
Carol Free Literacy Coach All Schools
Nancy Neff Seventh Grade Teacher Upper School
Cassandra Peters Third Grade Teacher Lower School Young Gentlemen
Cecilia Caraciolo Second Grade Teacher Lower School Young Gentlemen
Nic Wallin Fourth Grade Teacher Upper School Young Gentlemen
Laura Cupp Third Grade Teacher Lower School Young Ladies
Clayton Mason Third Grade Teacher Lower School Young Gentlemen
Sandra Darby Teaching Assistant All Schools
Lisa Nale Fourth Grade Teacher Upper School Young Ladies
David Kammerdiener Related Arts Teacher Upper School
Sandra Garcia Receptionist Lower School
Halee Guinn Sixth Grade Teacher Upper School
Emily Wiersema Sixth Grade Teacher Upper School
Sarah Ginsberg Sixth Grade Teacher Upper School
Tanisha Thomas Teaching Assistant All Schools
Hope Fitzsimmons First Grade Teacher Lower School Young Gentlemen
Sharon Crowder Related Arts Teacher Upper School
Mary Christa Jaramillo Seventh Grade Teacher Upper School
Jessica Hitte Fourth Grade Teacher Upper School Young Gentlemen
Shenise Wallace Teaching Assistant All Schools
Carlita Wilson Teaching Assistant All Schools
Jonathan Preston Related Arts Teacher Lower School
Stephanie Perkins Seventh Grade Teacher Upper School
Ian McNeese Related Arts Teacher All Schools Young Gentlemen, Young Ladies
Jonathan Westcott Sixth Grade Teacher Upper School
Andy Saunders Operations Manager All Schools
Xaver Pinero Maintenance Worker All Schools
Kelsey Brown Fourth Grade Teacher Upper School Young Ladies
Michelle Saunders Assistant Director All Schools
Natasha Chancey Kindergarten Teacher Lower School Young Ladies
Kayli Fuller First Grade Teacher Lower School Young Ladies
Krystal Thompson Second Grade Teacher Lower School Young Ladies
Vanessa Kelley Third Grade Teacher Lower School Young Ladies
Jen Ancel Assistant Principal Lower School
Lindsey Houghton Seventh Grade Teacher Upper School
Christina Siciliano Related Arts Teacher All Schools
Jeff Cornell Related Arts Teacher Lower School
Lance Perry Related Arts Teacher All Schools
Karen Cavin Interventionist Upper School
Paige Lee SPED Teacher Lower School
Kendra McLemore First Grade Teacher Lower School Young Gentlemen
Mary Cope Office Manager Lower School
Vashti Tyndale Office Manager Upper School
Matt Ancel SPED Teacher Upper School
Marcia Griffin Executive Director All Schools
Laurence Brown Treasurer All Schools
Dr. Lucien Ellington Vice-Chairman All Schools
Ruel Harrison Chairman All Schools